Menu

Chip Tuning

Günümüz teknolojisinde otomobiller, stabil ve istenilen verimlilikte çalışabilmesi için gerekli olan gelişmiş bir Elektronik Kontrol Ünitesi (ecu) tarafından yönetilmektedir, bu kontrol ünitesi motordan gelen çeşitli sensörlerin bilgilerini aracın bulunduğu şartlar altında, kullanıcının istekleri üzerine işler ve motorun optimum performansta çalışmasını düzenlemek için selenoidlere ve birtakım valflere sinyaller göndererek sağlar. Ancak özel ihtiyaç hallerinde bu kontrol ünitesine müdahale etmek gerekebilir, bu durumlara sınıflandırma yapacak olursak;

Optimizasyon

EGR ve ya DPF optimizasyonu,

Programlama

Mevcut motor yazılımının yüksek performansa yönelik programlanması,

Modifikasyon

Yapılan mekanik modifikasyonlar sonucunda ihtiyaç duyulan performans artışı için araç yazılımın tekrar programlanması,

Ağıt Hizmet

Motorun kullanım şartlarının farklılığından doğan ihtiyaçları karşılamak için araç yazılımın tekrar programlanması (ağır hizmet),

Tasarruf

Yakıt ekonomisi hedefli yazılım programlanması.

Teknolojinin gelişimi ile birlikte emisyon değerlerinin azaltılması, araçların daha uzun ömürlü ve sağlıklı çalışabilmesi için günümüzde elektronik kontrol ünitesi (E.C.U.) kullanımı otomotiv üreticileri tarafından zorunlu hale gelmiştir. Chip Tuning işlemi, elektronik kontrol ünitesi içinde bulunan bazı paritelerin, müşterinin istekleri ve amaçları doğrultusunda yeniden düzenlenmesidir.

Otomobil üreticileri, pazara sundukları araçların motorlarını belirli emniyet katsayıları dahilinde sonsuz ömür hesabı yaparak limitlemekte ve bu araçları dünyanın her yerinde, her koşulda kullanılacak şekilde üretmektedirler. Limitler dahilinde yapılacak bir uygulamanın aracınız için zarardan çok faydasını görebilirsiniz.

İşlem süresi, araca ve uygulama tipine göre değişmekte olup, 1 – 3 saat arasında değişebilmektedir.

Araca sonradan yaptığınız her uygulama aracınızın garanti kapsamı dışına çıkmasına sebebiyet vermektedir. Pratikte ise yapılan işlem görünmezdir. Bu sebeple aracın hata kayıtları silinirken ve ya benzer durumlarda görülemez.

Günümüz otomotiv firmaları ürettikleri araçlardaki yazılımı iyileştirmek amacıyla güncelleme yoluna gitmektedirler. Bu sebepten dolayı, aracınız üzerinden performans yazılımınız silinmektedir. Güncel yazılımınızı tekrar düzenliyor ve aracınızın alıştığınız gücüne kavuşmasını sağlıyoruz.

Uygulama yapılmadan önce aracınızın orijinal yazılımı kendi bünyemizde kayıt altına alınır. Bu sayede istediğiniz zaman aracınızı eski haline getirebilirsiniz.